טיפולי חניכיים

צרו עמנו קשר
לקביעת תור לפגישה
ונחזור אליכם בהקדם
המרוץ היום יומי אחרי מטלות העבודה והמשפחה אינו מותיר לנו זמן או יותר נכון כוח לטפל בחניכיים ולשמור בצורה נכונה על היגיינת הפה. העובדה שאנו נכשלים במשימה זו שוב ושוב אינה מסייעת לבריאות החניכיים והיא הגורם הישיר להופעת מחלות חניכיים, עששת וצרות אחרות בחלל הפה.

דלקות חניכיים הן תוצאה של אי צחצוח שיניים נכון ואי ביצוע טיפולים מונעים במרפאה כגון ניקוי אבנית.

חשוב לדעת שגם במקרים שבהם אין חורים בשיניים עדיין קיימת סכנה לאיבוד השיניים כתוצאה ממחלות חניכיים שונות, לדוגמא, אי צחצוח נכון ישאיר רובד חיידקים על השיניים ובמרווחים הקיימים בין השיניים לחניכיים (כיסי החניכיים).

בטווח הארוך חיידקים אלו יתרבו ויידבקו בחוזקה לשן. שכבת חיידקים זו מוכרת בשם פלאק או רובד והיא הבסיס להרס השן. אם כן מה עלינו לעשות?

הפתרון הוא ביצוע בדיקה תקופתית במרפאה, קביעת תור לשיננית לצורך הסרת רובד האבנית וניקוי השיניים והכיסים הדלקתיים, שיפור אופן צחצוח השיניים והקפדה על היגיינת פה טובה יותר.
 

מצבים מיוחדים להופעת דלקות חניכיים:
 • הסיכון לחלות במחלות חניכיים גבוה יותר בקרב מעשנים כבדים.
 • הסיכון לחלות במחלות חניכיים עולה כתוצאה מקשר גנטי.
 • הסיכון לחלות במחלות חניכיים עולה בקרב נשים בהריון כתוצאה מהפרשת ההורמונים בזמן ההיריון.
 • הסיכון לחלות במחלות חניכיים עולה בקרב אנשים הסובלים ממחלות הפוגעות במערכת החיסונית.
 • צחצוח אגרסיבי ומוגזם של השיניים עלול לגרום למחלות חניכיים כתוצאה מחשיפת יתר של צוואר השן ושחיקה של כותרת השן.
 • כתרים ישנים ומחלידים או לחלופין סתימות ישנות בעלות שוליים לא מדויקים יכולים לגרום לנסיגת חניכיים ולמחלות חניכיים.

חשוב לזכור שפגיעה בשן אחת תביא בעקבותיה לפגיעה בשיניים הסמוכות לה וכן הלאה. קיים מגוון רחב של סיבות העלולות לגרום למחלות חניכיים, לאבחון מדויק מומלץ לפנות למרפאת אסתטיק ליין.
 
מחלה דלקתית כרונית של החניכיים (Chronic Periodontitis):

כאבי שיניים,
דימומים ורגישויות לקור ולמגע הם תוצאה של הזנחה מתמשכת של חלל הפה. מזון שנתקע בין מרווחי השיניים ובין השן לחניכיים יגרום לדלקת מקומית ולתחילתה של דלקת כרונית של החניכיים המוכרת בשם Chronic Periodontitis.

דלקת זו גורמת לחניכיים לסגת ולהיעלם, לאורך הזמן מראה השיניים יהיה ארוך יותר, הן יהיו פחות יציבות ופעולת האכילה תיהפך כתוצאה מכך למאתגרת במיוחד. דלקת זו פוגעת בעצם הנמצאת סביב השן וברקמות החיבור שבין השיניים, החניכיים ועצם הלסת.

דלקת חניכיים מחמירה לאורך השנים. הסטטיסטיקה מראה שכ – 60% מהאוכלוסייה מעל גיל 60 סובלים מדלקת חניכיים, 85% מעל לגיל 70 והמגמה ממשיכה. מרבית האנשים אינם מודעים לבעיה ומגלים אותה רק כאשר טיפול מניעתי הכולל 2-4 ביקורים שנתיים במרפאה אינו יכול לעזור.

במקרים אלו נדרשים טיפולים כגון: ניקוי יסודי של שורש השן, ניתוחים כירורגים, שימוש באנטיביוטיקה וכד'. המשך הזנחה של החניכיים ואי ביצוע טיפולים מניעתיים יביאו להחמרה של מצב החניכיים: העמקת כיסי החניכיים והתרבות החיידקים והאבנית בתוכם, נסיגת חניכיים, הידלדלות רקמות התאחיזה של השן, ניידות ואף נשירה של השן הם חלק מתוצאות ההחמרה הנ"ל.
 
ניתן לזהות מספר סוגים של Chronic Periodontitis בהתאמה לדרגת החומרה של הדלקת: קל, בינוני וחמור. על מנת לסבר את האוזן נציין שכיס חניכיים נורמאלי מגיע לעומק של 0-3 מ"מ בעוד שכיס חניכיים "מודלק" מגיע ל – 5 מ"מ ויותר. אבחנה נכונה הניתנת על ידי פריודונט, רופא שיניים המתמחה בתחום זה, תשקף את מצב החניכיים ותיקבע מהי דרך הטיפול הטובה ביותר. האבחנה ניתנת בהסתמך על רמת הידע של הרופא וצילומיי רנטגן.
 
טיפים ועצות לשמירה על חניכיים בריאות
 • צחצחו שיניים בצורה יסודית תוך מעבר יסודי על כל שן ושן ושימוש במברשת מתאימה. חיידקים שיחדרו לכיס החניכיים ולא יסולקו ייצרו שכבת אבנית קשה להסרה.
 • נסו לישון בפה סגור ובכלל לנשום בפה סגור. פה פתוח מייבש את הפה ומספק סביבה טובה יותר להיווצרות חיידקים.
 • אם מישהו מבני המשפחה סובל מבעיות חניכיים בדרגות חומרה שונות כדאי שתלכו להיבדק, גנטיקה היא אחת הסיבות השכיחות להופעת דלקות חניכיים.
 • אצל חלק מהאנשים קיים סידן רב יותר ברוק. סידן זה מעלה את קצב היווצרות האבנית על השיניים.
 • המשפט "נפש בריאה בגוף בריא" מתאים למחלות חניכיים. לאנשים במצב גופני ירוד הסובלים ממחלות כרוניות שונות סיכוי גבוה יותר לפתח דלקות חניכיים.
 • שימוש באמצעי מניעה מגוונים כגון: מברשת שיניים, מי פה, חוט דנטאלי ומתז יקטין את הסיכון למחלות חניכיים.
 • ביקור במרפאת השיניים, ביצוע טיפולי הסרת אבנית ובדיקות תקופתיות יקטינו את הסיכוי להתפתחות מחלות חניכיים.
טלפון
03-3772288
חירום - 054-5789466
כתובת
שדרות יהודית 3, תל אביב

 
Esthetic Line - 
המרכז לשיקום הפה
צרו עמנו קשר לקביעת תור לפגישה ונחזור אליכם בהקדם
צרו עמנו קשר לקביעת תור לפגישה ונחזור אליכם בהקדם
Esthetic Line - 
המרכז לשיקום הפה
טלפון
072-33-80-438
חירום - 054-5789466
כתובת
שדרות יהודית 3, תל אביב